+48 724 200 030
|
sklep@life-star.pl
Osteoporoza
Osteoporoza

Wapń, witamina D3, witamina K a osteoporoza

(skrót z artykułu)

- jak wygląda sytuacja w populacji polskiej?

Pacjenci cierpiący na osteoporozę często poszukują preparatów z witaminą D.

Na rynku dostępnych jest ich bardzo wiele.

Sprawdź, dlaczego warto rekomendować im praparat zawierający witaminy D + K.

72% Jak wiadomo wapń jest podstawowym składnikiem budulcowym kości i zębów.

Znajduje się w nich 99% wszystkich jego zasobów. Głównym źródłem wapnia jest odpowiednio skomponowana dieta, bogata w mleko i jego przetwory.

Zawarta w nich laktoza dodatkowo zwiększa wchłanianie wapnia-1.

Do prawidłowego wchłaniania i wykorzystania wapnia przez organizm człowieka niezbędna jest odpowiednia ilość witaminy D3-1.

Jest ona wytwarzana głównie w skórze, pod wpływem promieniowania słonecznego-2.

Działanie witaminy D polega na regulacji homeostazy wapnia i fosforanów.

Trzy główne narządy, na które działają aktywne metabolity witaminy D, to jelita, kości oraz nerki.

Pod ich wpływem w jelitach dochodzi do zwiększenia syntezy białka wiążącego wapń i zwiększenia wchłaniania wapnia, w kościach – do uwalniania wapnia i fosforanów (przy hipokalcemii), a w nerkach, przy współudziale parathormonu, do reabsorbcji wapnia-2.

Witaminą istotną dla prawidłowego funkcjonowania kości jest także witamina K.

Bierze ona udział w tworzeniu tkanki kostnej-3.

Niedostarczanie dostatecznej ilości wapnia i witaminy D to jeden z najistotniejszych czynników ryzyka osteoporozy.

Jej ryzyko zwiększa się także z wiekiem i jest szczególnie wysokie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym-4.

Spadek poziomu estrogenów powoduje ustanie ich ochronnego działania na tkankę kostną, przez co dochodzi do zmniejszenia masy kostnej-5.

Podczas menopauzy może wystąpić ponad 50-procentowy spadek masy kostnej. Utrata jest największa w ciągu pierwszych kilku lat po wygaśnięciu czynności jajników i wynosi około 3% rocznie-6.

W naszym kraju spożycie mleka i przetworów mlecznych jest zdecydowanie za małe – wynosi około 50% ilości zalecanej normami żywienia -1, a synteza witaminy D3 w skórze za względu na panujący klimat, jest najczęściej nieefektywna-2.

Na niedobory witaminy K z kolei jest narażonych wiele grup pacjentów m.in.: osoby z chorobami wątroby, z zespołem złego wchłaniania, przyjmujące antybiotyki lub leki o działaniu antykoagulacyjnym-7.

W takich przypadkach konieczna może być zmiana diety, sposobu życia lub dodatkowa suplementacja.

Zawarte w suplementach - wapń i witamina D pomagają zmniejszyć utratę minerałów kostnych u kobiet w okresie pomenopauzalnym a witamina K pomaga w utrzymaniu zdrowych kości-8.

Piśmiennictwo

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73823,wapn, dostęp 19.04.2022 Rusińska A. et al., ZASADY SUPLEMENTACJI i LECZENIA WITAMINĄ D – NOWELIZACJA 2018 r., POSTĘPY NEONATOLOGII 2018;24(1) Shearer MJ, Newman P, Shearer MJ, et al. Metabolism and cell biology of vitamin K. Thromb Haemost. 2008; 100(4):530–547, indexed in Pubmed https://www.forumginekologii.pl/artykul/strategia-leczenia-i-rehabilitacji-osteoporozy-pomenopauzalnej, dostęp 28.04.2022 Janiszewska M. et al., Osteoporoza jako problem społeczny – patogeneza, objawy i czynniki ryzyka osteoporozy pomenopauzalnej, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(1): 106-114 Sewerynek E., Stuss M., Obowiązujące wskazania do prewencji i leczenia osteoporozy pomenopauzalnej — choroby miliona złamań, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016, tom 1, nr 2, strony 45–55 https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62908,witamina-k, dostęp 19.04.2022 ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci (Dz.U. L 136 z 25.5.2012, s. 1)

Zródło: www.auro-zdrowie.pl

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl