+48 724 200 030
|
sklep@life-star.pl
Kwasy Omega-3
Kwasy Omega-3

Kwasy omega-3 mogą spowalniać zwłóknienie płuc

Redaktor: Jacek Janik |

Data: 05.01.2024 Źródło:

PAP/Paweł Wernicki

Działy: Aktualności w Pulmonologia Aktualności Tagi:

kwasy omega-3, zwłóknienie płuc

Spożywane z pokarmem kwasy tłuszczowe omega-3 mogą spowolnić postęp potencjalnie śmiertelnego zwłóknienia płuc i opóźnić konieczność przeszczepu – sugerują wyniki badań, o których informuje pismo „Chest”.

Wiele korzyści zdrowotnych Zespół Johna Kima z amerykańskiego University of Virginia School of Medicine (UVA) badał zależność między poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 w osoczu krwi a postępem zwłóknienia płuc, a także tym, jak długo pacjenci mogą żyć bez konieczności przeszczepu płuc.

Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte są na przykład w tłustych rybach (chociażby łososiu), orzechach czy olejach roślinnych. Jak wykazały analizy, wyższy poziom kwasów omega-3 był powiązany z lepszą funkcją płuc i dłuższym przeżyciem bez przeszczepu. Kwasy te zostały już powiązane z wieloma korzyściami zdrowotnymi.

Badania sugerują na przykład, że mogą zmniejszać ryzyko chorób serca, zakrzepów krwi powodujących udar, raka piersi i innych nowotworów, choroby Alzheimera i innych form demencji. Zwłóknienie płuc, stanowiące coraz większy problem na całym świecie, jest nieodwracalnym stanem, który uniemożliwia płucom prawidłową wymianę tlenu i dwutlenku węgla. Może to powodować u pacjentów duszność, osłabienie, niezdolność do wykonywania ćwiczeń i wiele innych objawów. Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie.

- Odkryliśmy, że wyższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi, co odzwierciedla kilkutygodniowe spożycie, jest powiązany z lepszą pracą płuc i dłuższym przeżyciem – powiedział John Kim, pierwszy autor artykułu

Konieczne badania kliniczne Chociaż potrzebne są dalsze badania, to zdaniem autorów, dotychczasowe odkrycia uzasadniają badania kliniczne w celu ustalenia, czy interwencje podnoszące poziom omega-3 mogą być użytecznym narzędziem do poprawy wyników leczenia pacjentów ze zwłóknieniem płuc i innymi przewlekłymi chorobami płuc. Analizie poddano zanonimizowane dane dotyczące ponad 300 osób.

Byli to pacjenci ze śródmiąższową chorobą płuc, zarejestrowani w Pulmonary Fibrosis Foundation Registry, a także dobrowolnie przekazujący informacje pacjenci z UVA Health i Uniwersytetu w Chicago.

W większości byli to mężczyźni (zwłóknienie płuc występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet), głównie z tzw. idiopatycznym zwłóknieniem płuc, jedną z chorób zaliczanych do śródmiąższowej choroby płuc.

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl