+48 724 200 030
|
sklep@life-star.pl
Kwasy Omega-3 i wit. D3- dbają o Twoje zdrowie
Kwasy Omega-3 i wit. D3- dbają o Twoje zdrowie

Trzy proste metody zmniejszają ryzyko raka u osób starszych aż o 61 proc.

Redaktor: Monika Stelmach |

Data: 29.04.2022

Źródło: Katarzyna Czechowicz/PAP,

„https://doi.org/10.3389/fragi.2022.852643”

Tagi: nowotwory, sport, witamina D3, kwasy omega-3

Wysokie dawki witaminy D3, kwasów omega-3 oraz prosty program ćwiczeń siłowych wykonywanych w domu wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka raka u osób w wieku 70 lat lub starszych aż o 61 proc. – informują naukowcy w najnowszym numerze pisma „Frontiers in Aging”.

To pierwsze na świecie badanie, w którym przetestowano połączenie przystępnych cenowo i łatwych do zastosowania interwencji w zapobieganiu inwazyjnym typom nowotworów.

Jego wyniki mogą - zdaniem autorów - wpłynąć na przyszłość profilaktyki raka u osób w podeszłym wieku. Nowotwory uważane są obecnie za główną chorobę związaną z wiekiem w Europie i USA.

Jest to też druga najczęstsza przyczyna śmiertelności wśród osób starszych, a prawdopodobieństwo zachorowania na większość nowotworów wzrasta wraz z upływem lat.

Według dr Heike Bischoff-Ferrari ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu oprócz typowych zaleceń profilaktycznych, takich jak niepalenie papierosów czy sumienna ochrona przed słońcem, mało jest interwencji, które koncentrują się na zapobieganiu nowotworom.

– Dzisiejsze działania profilaktyczne skierowane do osób w średnim i starszym wieku są w dużej mierze ograniczone do badań przesiewowych oraz szczepień – mówi badaczka będąca główną autorką nowej publikacji. Przypomina ona wcześniejsze badania, które wykazały, że witamina D3 może hamować wzrost komórek nowotworowych. Podobne działanie wykazują kwasy omega-3, które są w stanie hamować transformację prawidłowych komórek naszego ciała w komórki nowotworowe. Od dawna wiadomo też, że odpowiednia aktywność fizyczna poprawia funkcje odpornościowe i zmniejsza stan zapalny w organizmie, co także pomaga w zapobieganiu nowotworom.

Dotąd brakowało jednak wiarygodnych badań klinicznych potwierdzających skuteczność tych trzech interwencji: zarówno pojedynczo, jak i łącznie. Aby uzupełnić tę lukę w wiedzy, dr Bischoff-Ferrari i jej współpracownicy przetestowali wpływ codziennego przyjmowania wysokich dawek witaminy D3, suplementów kwasów omega-3 oraz prostego programu ćwiczeń domowych na ryzyko rozwoju raka inwazyjnego wśród dorosłych osób w wieku 70 lat lub starszych.

Skuteczność wszystkich tych interwencji sprawdzali rozdzielnie oraz w różnych kombinacjach. Zaprojektowali duże, trzyletnie badanie, które nazwali DO-HEALTH.

Prowadzili je jednocześnie w pięciu europejskich krajach – Szwajcarii, Francji, Niemczech, Austrii i Portugalii – na łącznie 2157 uczestnikach. Wszystkie badane osoby zostały losowo przydzielone do ośmiu różnych grup.

Pierwsza otrzymywała dziennie 2000 IU witaminy D3, 1g kwasów omega-3 oraz trzy razy w tygodniu wykonywała łatwy trening siłowy.

Grupa druga dostawała wyłącznie witaminę D3 i kwasy omega-3.

Uczestnicy z grupy trzeciej przyjmowali samą witaminę D3 i ćwiczyli,

a ci z grupy czwartej dostawali kwasy omega i trenowali.

Grupie piątej zalecono wyłącznie wysokie dawki witaminy D3,

grupie szóstej – kwasy omega-3,

a siódmej – tylko ćwiczenia.

Ostatnia grupa – ósma – otrzymywała placebo.

Przez trzy lata monitorowano stan zdrowia uczestników poprzez wykonywanie im standardowych badań.

Po tym czasie okazało się, że połączenie wszystkich trzech metod profilaktycznych przyniosło bardzo duże korzyści w zakresie prewencji raka inwazyjnego.

Jeśli chodzi o działanie pojedyncze, to nie było ono spektakularne: każda terapia stosowana indywidualnie przynosiła bardzo niewielkie korzyści. – Ale, gdy wszystkie trzy terapie zostały połączone, korzyści stały się wyraźne i zauważyliśmy ogólne zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka o 61 proc. – podkreślają autorzy badania.

Ich zdaniem otrzymane wyniki mogą mieć istotny wpływ na przyszłość profilaktyki raka inwazyjnego u osób starszych. – To pierwsze w historii randomizowane i kontrolowane badanie, które wykazało, że połączenie codziennej suplementacji witaminy D3, kwasów omega-3 oraz prostego programu ćwiczeń może być skuteczne w zapobieganiu rakowi w populacji ogólnie zdrowych osób powyżej 70. roku życia – komentuje dr Bischoff-Ferrari.

Słowa kluczowe: Suplementy Diety Dla Kobiet, Suplementy Diety Dla Mężczyzn, Suplementy Diety Dla Sportowców, Suplementy Diety Na Układ Krwionośny, Urządzenia Healy

Kategorie: Sklepy internetowe

Suplementy Diety Dla Kobiet

Suplementy Diety Dla Sportowców

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl