+48 724 200 030
|
sklep@life-star.pl
Helicobacter pylori
Helicobacter pylori

Procent zakażenia Helicobacter pylori w naszym społeczeństwie jest tak duży i zakażenie tą bakterią sprawia osobom zakażonym tyle kłopotów, że warto podziałać zdecydowanie w kierunku pozbycia się tego zakażenia.

 

Według prof. dr hab. med. Witolda Bartnika z Kliniki Gastroenterologii CMKP w Warszawie aż za 80 proc. przypadków wrzodów żołądka i za 90 proc. dwunastnicy odpowiada właśnie zakażenie Helicobacter pylori.

Ocenia się, że w Polsce zakażonych jest ok. 84% osób dorosłych i ok. 32% osób do 18. roku życia. Jednakże u wielu nosicieli nie dochodzi do rozwoju objawów. Bakteria ta została odkryta w 1983 r. przez dwóch australijskich patologów – Barry’ego Marshalla i Robina Warrena.

Za to odkrycie zostali uhonorowani Nagrodą Nobla. Patogen swoją nazwę zawdzięcza witkom, które umożliwiają ruch w gęstym śluzie żołądka i dwunastnicy. Środowisko żołądka ma odczyn kwaśny oraz wyjątkowo niskie pH (2 – 4), które jest zabójcze dla większości bakterii. H. pylori doskonale dostosowało się do niesprzyjających warunków. Wytwarza bowiem duże ilości ureazy, rozkładającej mocznik do dwutlenku węgla i amoniaku.

Ten ostatni neutralizuje działanie kwasu solnego w żołądku, podwyższając jednocześnie pH. Rzęski, w które wyposażona jest bakteria, pozwalają na wniknięcie w warstwę śluzową, chroniącą komórki żołądka przed samostrawieniem. W taki sposób H. pylori korzysta z systemu ochronnego swojego gospodarza, przy okazji wyrządzając szereg szkód. Według danych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii nosicielami H. pylori w Polsce jest nawet do 70 proc. społeczeństwa.

Najłatwiej zakażają się dzieci przed osiągnięciem 10 roku życia, głównie na drodze pokarmowej. Drogi zakażenia Zakażenie bakterią następuje na drodze pokarmowej, najczęściej we wczesnym dzieciństwie przed osiągnięciem 10 roku życia i od tego czasu utrzymuje się przez całe życie, chociaż potwierdzono, że u części dzieci może dochodzić do samoistnego ustąpienia zakażenia. Uważa się, że do transmisji infekcji dochodzi z człowieka na człowieka i ustalono, że najczęściej matka zakaża dziecko. Często do infekcji może dochodzić w wyniku kontaktu ze śliną zainfekowanej osoby (picie ze wspólnych butelek, jedzenie ze wspólnego talerza) lub poprzez jedzenie zanieczyszczonymi rękoma. Z tego też powodu powinniśmy unikać picia ze wspólnych butelek, jedzenia przy pomocy tych samych sztućców czy talerza. Należy zachować podstawowe zasady higieny, z którymi wiąże się przede wszystkim częste mycie rąk.

Kontakt z małą ilością śliny, jaki występuje na przykład przy pocałunku, nie powoduje infekcji.    cdn.

 

Zródło: Akademia Boreliozy

 

 

Pomocnym produktem będzie OREGANO STAR

 

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl