Kwas hialuronowy jest substancją fizjologiczną, czyli bezpieczną dla organizmu,
kwas hialuronowy charakteryzuje się dużą możliwością wiązania wody
i dlatego stosowany jest w profilaktyce i terapii w wielu dziedzinach medycyny – medycynie estetycznej, ortopedii, okulistyce czy ginekologii.
Kwas hialuronowy w największej ilości występuje w organizmie ludzkim w tkance łącznej, między innymi w przestrzeni zewnątrzkomórkowej, w skórze i naskórku, chrząstce, stawach, ścianie naczyń, ciele szklistym oka oraz krążkach międzykręgowych kręgosłupa.
Kwas hialuronowy izolowany jest z różnych części organizmów zwierzęcych: gałek ocznych kręgowców, skóry rekina, pępowiny, a największą jego zawartość znajduje się w grzebieniach kogucich. To anionowa budowa kwasu umożliwia wiązanie dużych ilości wody.
Cząsteczki kwasu hialuronowego to jedne z najbardziej hydrofilowych cząsteczek występujących w przyrodzie (każda cząsteczka kwasu hialuronowego może związać 250 cząsteczek wody).
Najważniejsze funkcje kwasu hialuronowego:
Z wiekiem zawartość kwasu w skórze znacząco obniża się, co wraz ze zmianami zachodzącymi we włóknach sprężystych i kolagenowych powoduje odwodnienie, spadek elastyczności i zaniki skóry, co klinicznie przejawia się suchością skóry, występowaniem zmarszczek i bruzd.
W badaniu opublikowanym w Journal of Cellular Physiology w 1998 r. wykazano, że kwas hialuronowy wspomaga rozmnażanie i rozrastanie zdrowych komórek skóry w macierzy kolagenowej.
Zmiany zachodzące w ECM (macierz zewnątrzkomórkowa) w związku ze zmniejszoną koncentracją KH powodują osłabienie skóry i jej wzmożoną podatności na urazy oraz postępującej z wiekiem kruchości naczyń krwionośnych (1,2). Utrata ochronnych właściwości mechanicznych skóry skutkuje samoistnymi otarciami, zaburzeniem procesu gojenia ran i powstawaniem głębokich krwiaków rozwarstwiających skóry (1-3).
Coraz częściej związek ten występuje w płynach do soczewek kontaktowych, ponieważ stabilizuje film łzowy (5).
Kwas hialuronowy bierze udział w każdym z czterech etapów tworzenia nowej tkanki:
(hemostaza, proces zapalny, proliferacja oraz przebudowa tkanki) dzięki czemu sprawdza się jako środek wspomagający proces gojenia.
Kwas hialuronowy: - zdecydowanie przyczynia się do utrzymania zdrowego wyglądu skóry,
Występuje w produkcie BICAPS HYALURONIC ACID
Źródła:
1) Wiest L, Kerscher M. Native hyaluronic acid in dermatology-results of an expert meeting. JDDG 2008;6:176-80; 2) Kaya G, Saurat JH. Dermatoporosis: a chronic cutaneous insufficiency/fragility syndrome. Dermatology 2007;215:284-94; 3) Saurat JH. Dermatoporosis, the functional side of skin ageing, Dermatology 2007;215:271-2; 4) Czy dostawowe wstrzyknięcia kwasu hialuronowego w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego są korzystne i bezpieczne?- www.mp.pl; 5) McCann L. C, Tomlinson A, Pearce E. I. i wsp. Effectiveness of artificial tears in the management of evaporative dry eye, Cornea 2012;31: 1-5; 6) Dechert T. A, Ducale A. E, Ward S. I i wsp. Hyaluronan in human acute and chronic dermal wounds, Wound Repair Regen 2006; 14: 252-258; -----------------------
Informacje na temat substancji zawarte w Kompendium Wiedzy zostały przygotowane na zlecenie firmy ForMeds. ForMeds jest producentem suplementów diety, które mogą zawierać opisane substancje. Wybór prezentowanych składników jest wyborem subiektywnie przygotowanym przez ForMeds, mającym na celu m.in. wyjaśnienie czym są lub przybliżenie ich funkcji. Materiał został przygotowany zgodnie z najlepszą wiedzą, należytą starannością na podstawie źródeł naukowych. Jeśli nie znaleźli Państwo poszukiwanych informacji na temat innych substancji, prosimy o kontakt i przekazanie sugestii, które pozwolą wzbogacić niniejszy materiał. Opracowanie jest własnością firmy ForMeds. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy ForMed