
„Arterioskleroza”, czyli miażdżyca…
Arterioskleroza jest degeneracyjną chorobą ściany komórkowej. Jest to długotrwały proces, przy którym dochodzi do sztywnienia ściany komórkowej i zwężenia jej prześwitu.
Pod różnymi wpływami w naczyniach tworzą się tzw. płytki miażdżycowe przypominające nawarstwianie się zanieczyszczeń w starych rurach wodociągowych. Skutkiem tego zwężenia jest niedokrwienie narządów, do których dane naczynie trafia. Miażdżycowe (arteriosklerotyczne) zwężenie naczyń mózgowych prowadzi, wraz z rosnącym wiekiem, do pogorszenia ukrwienia mózgu. W sposób najbardziej wrażliwy, a zatem i najwcześniej reagują komórki pamięci, które są najbardziej zależne od obfitego przyjmowania składników pokarmowych i tlenu. Skutkiem jest częstsze zapominanie – „skleroza”. Jednak choroba ta nie jest niestety jedynym następstwem arteriosklerozy. Dużo częstsze są następstwa znacznie poważniejsze. W większości cywilizowanych krajów arterioskleroza jest najczęstszą przyczyną zgonów. Wywołuje większość zawałów serca i udarów mózgu, a przy tym jeszcze przed stu laty była chorobą rzadką i nieprzebadaną.
Symptomy miażdżycy objawiają się dopiero w jej zawansowanych stadiach, gdy naczynie jest na tyle uszkodzone, że dochodzi do krytycznego zwężenia aż do zamknięcia jego prześwitu. Typowe są pojawiające się nagle bóle w rejonie niedokrwionego narządu, najczęściej serca. Gdy chodzi o zwężenie tętnicy i niedostateczny przepływ krwi, oznacza to dolegliwości wysiłkowe, które ustępują w stanie spoczynku. W przypadku choroby wieńcowej (następstwo miażdżycy tętnic zaopatrujących serce w krew), chory może odczuwać: ściskający albo palący ból w mostku, osłabienie, pocenie, duszność, palpitacje (kołatanie serca), nudności (mdłości), uczucie omdlewania. Jeśli dochodzi do pełnego zamknięcia prześwitu naczynia lub tętnicy, grozi to obumarciem niedokrwionej części narządu, (np. serca - zawał) i zaburzeniami jego funkcji. Objawy są z tego powodu bardzo różnorodne w zależności od tego, który narząd został uszkodzony, w jakim zakresie i jak szybko nastąpiło ograniczenie przepływu krwi.
PRZYCZYNY powstania arteriosklerozy:
- palenie papierosów
- podwyższony poziom tłuszczów we krwi (zwłaszcza tłuszczów zwierzęcych, nasyconych z dużą ilością cholesterolu)
- zwiększone ciśnienie krwi
- obciążenie rodzinne (martwica, zawał u osób spokrewnionych)
- otyłość
- wysoka krzepliwość krwi
- cukrzyca
POMOC przy arteriosklerozie:
- zdrowy styl życia
- ograniczyć potrawy wysokoenergetyczne - tłuste i słodkie
- zwiększyć ilość błonnika (owoce, warzywa) w pożywieniu, zamiast tłuszczów odzwierzęcych używać roślinnych, głównie olejów tłoczonych na zimno
- uprawiać sport
- nie palić papierosów
Wsparcie organizmu przy arteriosklerozie.
COENZYSTAR Q10
Chroni system naczyniowy. Obniża poziom cholesterolu.
OMEGA-3 EPA
Zawarte w nim kwasy tłuszczowe wpływają na obniżenie poziomu lipidów we krwi, zwłaszcza cholesterolu i utrzymanie elastyczności tętnic.
GINKGO STAR
Pomaga uwalniać zwiększone napięcie naczyń, dzięki czemu je rozszerza. Dzięki swoim działaniom przeciwutleniającym zapobiega wystąpieniu ataków.
VITAMIN E STAR
Blokuje utlenianie cholesterolu LDL (szkodliwego), który stanowi pierwszy krok przy tworzeniu płytek cholesterolowych. Ma działanie przeciwutleniające.
VITAMIN C 1000
Oprócz swoich działań przeciwutleniających pomaga poprawić stan tętnic uszkodzonych przez płytki miażdżycowe.
GARLIC + PARSLEY
Wzmacnia system sercowo-naczyniowy i skutecznie przeciwdziała arteriosklerozie.
CRANBERRY STAR
Udoskonala przepływ krwi, redukuje ciśnienie krwi, spowalnia powstawanie miażdżycy i ogranicza zatykanie naczyń.
VIRGIN OLIVE STAR
Pomaga zmniejszyć o połowę wchłanianie cholesterolu we krwi.
Wszystkie artykuły prezentowane na stronie life-star.pl służą jedynie celom informacyjnym. Zawarte w nich wiadomości nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia lub sposobu leczenia - skonsultuj się z lekarzem.
Polecamy artykuł: Angina pectoris - choroba wieńcowa
Suplementy diety na układ krwionośny